Brittiska kungahusetPrins GeorgePrins William

Prins Georges härliga pizzamys med pappa William

Mums!
Prins George älskar pizza och var riktigt hungrig när han gick på cricket med sin far prins Willian.

Av: Gittan Larsson | Bilder: TT | Publicerad: 2023-07-03

Det blev en härlig dag när prins William, 41,  tog med sig sonen prins George, 9, för att titta på cricket.

De två kungligheterna, som älskar att gå på sportevenemang tillsammans, fotograferades i en av logerna när de såg England möta  Australien på Lord’s i London.

Prins William bar en ljusblå button-down skjorta med en blå kavaj. Den lille prinsen var också han elegant klädd i rutig skjorta och en mörkblå kavaj.

LÄS MER: Kungen och Silvias semester – så böjar vistelsen på Öland

Prins Georges härliga pizzamys med pappa William
Prins William och äldste sonen prins George fick en härlig dag tillsammans när de gick på en cricketmatch. Bild: Kirsty Wigglesworth/AP/TT
Prins Georges härliga pizzamys med pappa William
Prins William visade sonen en replika av cricketpriset Ashes trophy. Bild: Kirsty Wigglesworth/AP/TT



LÄS MER: Hemliga reglerna för Victoria och Daniels personal på slottet

Prins Georges härliga pizzamys med pappa William
Prins George var mycket intresserad och tyckte att matchen var riktigt spännande. Bild: Kirsty Wigglesworth/AP/TT
Prins Georges härliga pizzamys med pappa William
Prins George älskar pizza och fick mumsa under matchen. Bild: Mike Egerton/AP/TT

LÄS MER: Vovven stal showen – mitt under kungafamiljens fotografering

Prins Georges härliga pizzamys med pappa William
Prins George var dock mycket noga med att inte släppa blicken på planen. Bild: Mike Egerton/AP/TT
Prins Georges härliga pizzamys med pappa William
Prins William och prins George fick en fantastisk far-och-son stund tillsammans. Bild; Kirsty Wigglesworth/AP/TT

LÄS MER: Chris O’Neills plötsliga kupp efter beskedet med Madeleine
LÄS MER: Kung Charles och Camilla på kändiskalas med tv-stjärna
LÄS MER: Victoria och Daniel lämnar Haga – flyttar in i nytt lyxhus


Senaste nyheter

Mer om Utländskt