Sofias väninna erkänner – kontakten med Epstein ett misstag

Kopplingen till Jeffrey Epstein väcker åter frågor kring prinsessan Sofia.
Nu uttalar sig en person ur hennes närhet – och kallar kontakten ett misstag.

[/caption]

Av: Jennifer Erixon | Bilder: TT | Publicerad: 2026-02-25

Nya uppgifter har åter riktat uppmärksamheten mot prinsessan Sofia i samband med Jeffrey Epstein.

[/caption]

Sofias väninna erkänner – kontakten med Epstein ett misstag
Prinsessan Sofia hamnar åter i fokus efter nya uppgifter om Jeffrey Epsteins kontakter. Bilder: TT, USA:s justitiedepartement

LÄS MER: Chocken: Epsteins bild på Sofia – avslöjas i FBI-utredningen

För prinsessan Sofia är situationen känslig.

Kungahuset har tidigare understrukit att hon aldrig haft någon nära relation till Epstein och att kontakterna skedde i sociala sammanhang innan hon blev tillsammans med prins Carl Philip och medlem i kungafamiljen.

Hovet har vid flera tillfällen tvingats förklara bakgrunden.

Sofias väninna erkänner – kontakten med Epstein ett misstag
Barbro Ehnbom hade omfattande kontakter med Jeffrey Epstein. Bild: Fredrik Sandberg/TT




Nu träder en ny röst fram.

Sofias väninna och tidigare mentor Barbro Ehnbom skriver ett uppmärksammat inlägg på Linkedin – något som även Expressen rapporterat om. Det var också hon som en gång introducerade den unga Sofia för Jeffrey Epstein i New York.

På Linkedin beskriver hon uppgifterna som smärtsamma.

– Det som i efterhand har framkommit om de brott som begåtts av finansmannen är fruktansvärt. Jag känner stark avsky inför det han utsatt många flickor för och min djupa medkänsla går till dem. Hade jag haft kännedom om detta hade jag omedelbart brutit all kontakt.

Ehnbom grundade nätverket BBB för att hjälpa unga kvinnor i karriären. I det sammanhanget kom flera av deltagarna i kontakt med Epstein.

– Att syftet med detta nätverk nu ifrågasätts i media gör mig riktigt ont, inte bara för mig utan för alla de kompetenta kvinnor som nu ifrågasätts.

Sofias väninna erkänner – kontakten med Epstein ett misstag
Jeffrey Epstein dömdes 2008 för sexbrott mot minderårig. Bild: Jon Elswick/AP/TT

Dokumenten väcker dock frågor

Handlingarna i den omfattande Epstein-härvan visar att kontakten mellan Barbro Ehnbom och finansmannen fortsatte under flera år – även efter domen 2008.

Uppgifterna har redan fått stor uppmärksamhet internationellt och väckt nya reaktioner kring kungahuset.

I ett mejl från 2007 skriver Ehnbom till Epstein:

– Jag blir så upprörd när jag läser allt det ensidiga i tidningen och jag oroar mig för dig?! Jag och alla mina BBBs kan verkligen attestera till din goda person och allt bra du gör.

Kontakten uppges ha fortsatt ända fram till 2019, samma år som Epstein greps på nytt och senare hittades hängd i sin cell på häktet.

LÄS MER: Avslöjat: Carl Philips vrede efter Sofias träffar med Epstein

Sofias väninna erkänner – kontakten med Epstein ett misstag
Barbro Ehnbom var gäst under Sofias bröllop med Carl Philip 2015. Bilder: TT

I sitt Linkedin-inlägg skriver Ehnbom också att hon inte känner igen bilden som målats upp i medierna.

– De senaste månaderna har det skrivits och sagts mycket. En stor del av det jag läser och ser känner jag inte igen.

Hur mycket uppgifterna påverkar bilden av prinsessan Sofia återstår att se – men att Barbro Ehnbom nu talar offentligt markerar en ny fas i historien.

Sofias väninna erkänner – kontakten med Epstein ett misstag
Prinsessan Sofia kommenterade kort sin kontakt med Jeffrey Epstein den 10 februari. Bild: Anders Wiklund/TT

Epstein rörde sig i internationella maktkretsar bland politiker, affärsledare, kungligheter och kulturpersonligheter världen över. Därför väcker även indirekta kopplingar fortsatt uppmärksamhet.

Kungahuset har ännu inte kommenterat de nya uppgifterna.

LÄS MER: Avslöjat: Alla Epstein mejl om prinsessan Sofia – ord för ord!

[/caption]


Senaste nyheter

Mer om Kungafamiljen