Action med Victoria – tog kommando i JAS 39 Gripen

Det dundrade i skyn när kronprinsessan Victoria tog plats i cockpit – redo för strid.
Med hjälmen på, masken fastspänd och fyra JAS-plan runt sig kastades Sveriges framtida drottning rakt in i ett pulshöjande övningsuppdrag.
Det här är kunglig action på riktigt.

[/caption]

Av: Jennifer Erixon | Bilder: FM | Publicerad: 2025-12-09

Det är inte varje dag Sveriges framtida drottning dånar fram över ett vintervitt landskap i ett av världens mest avancerade stridsflygplan.

[/caption]

Men nu är det verklighet. Kronprinsessan Victoria, 48, har tagit sin militära utbildning till nya höjder – bokstavligen.

LÄS MER: Prinsessan Sofia helt utfryst av kungen – experten om iskalla beslutet

Action med Victoria – tog kommando i JAS 39 Gripen
Kronprinsessan Victoria blir allt mer delaktig i det svenska försvaret. Bild: Alexander Gustavsson/Försvarsmakten

När Victoria i våras examinerades som fänrik var det bara början.

Under hösten har hon gått in i Flygvapnets värld på riktigt, och Försvarsmakten släpper nu bilderna som visar hur kronprinsessan – fullt utrustad i flygoverall, hjälm och syrgasmask – kastar sig rakt in i luftstridens verklighet.

På en av bilderna syns hon sitta i ett transportflygplan, djupt koncentrerad, blicken tryckt mot fönstret medan hon spanar ut över ett snötäckt landskap.

Det är början på ett av de mest spektakulära momenten i hennes utbildning: övningsflygning med JAS 39 Gripen.

LÄS MER: Victoria och prins Daniel lever separat – ett gemensamt beslut

Action med Victoria – tog kommando i JAS 39 Gripen
Redo för start. Kronprinsessan Victoria i ett av planen. Bild: Joakim Vidgren/Försvarsmakten




Under ett skarpt övningsmoment fick Victoria följa med divisionschefen i ett tvåsitsigt Gripen-plan.

Runt henne flög ytterligare tre JAS – en fyrgrupp redo att ta sig an ett fiktivt angrepp från två ”fientliga” stridsflyg som simulerade attacker mot svenska broar.

Bilderna visar Gripen-planen svepa fram över norrländska vidder i gryningsljus. Det är storslaget – och det är på riktigt.

Flygvapenchefen Jonas Wikman berättar att övningen var utformad exakt som ett uppdrag för stridspiloter:

– Målet var att ge kronprinsessan en äkta inblick i luftdomänen och Flygvapnets förmågor.

LÄS MER: Prinsessan Madeleine plötsligt sjuk – oron på hovet växer

Action med Victoria – tog kommando i JAS 39 Gripen
Kronprinsessan Victoria framför ett av stridsplanen. Bild: Jesper Sundström/Försvarsmakten

Efter landningen syns Victoria på bild tillsammans med sina piloter – alla i full färd med att ta av hjälmar och syrgasmasker.

Snön knastrar under kängorna, Gripen-planen står uppradade bakom henne, och hon ser både nöjd och taggad ut.

Johan Lörelius vid Luftstridsskolan berättar:

– Kronprinsessan var extremt fokuserad under hela uppdraget. Hon var imponerad av samspelet, taktiken och vad planet faktiskt klarar av.

Och det syns. I en av de mest slående bilderna sitter Victoria i cockpit, hjälmen glimmar i solskenet och hon ler bakom masken – en ren actionfilmslook.

LÄS MER: Sofias nya bild får alla att viska – stora hemligheten avslöjad

Action med Victoria – tog kommando i JAS 39 Gripen
Kronprinsessan Victoria med piloterna efter sin flygning. Bild: Jesper Sundström/Försvarsmakten

Flygturen var bara en del av en omfattande utbildning. Under hösten har Victoria gått igenom Flygvapnets verksamhet från topp till tå. Hon har:

– besökt Luftvärnsregementet i Halmstad.

– testat avancerade simulatorer på Luftstridsskolans luftsimuleringscentrum.

– inspekterat Norrbottens flygflottilj F 21.

– besökt Swedish Space Corporation och rymdbasen Esrange.

– fördjupat sig i luftmakt, operationsledning, innovationsarbete och framtida försvarsteknik.

LÄS MER: Prinsessan Birgittas hemliga man träder fram – berättar allt!

Action med Victoria – tog kommando i JAS 39 Gripen
Kronprinsessan Victoria är redo att försvara sitt kungarike. Bild: Mattias Forsberg/SSC3

Victoria har dessutom fått en stark och känslosam inblick i Flygvapnets historia, genom ett besök i minneshallen – där namn på omkomna flygförare hedras.

– Det var en tuff men viktig upplevelse, säger Lörelius. Nästan tusen namn finns på väggen.

Victoria har tagit ett enormt kliv in i försvarsfrågor – inte som symbol, utan som aktiv deltagare.

Genom att sätta sig i ett Gripen-plan, studera operationsplanering och besöka rymdanläggningar visar hon att hon vill förstå hela bredden av Sveriges militära förmåga.

Det här är inte bara utbildning. Det är strategisk förberedelse för framtiden.

Hon kommer en dag att vara överbefälhavare i rikets namn – och bilderna talar sitt tydliga språk: Victoria står redo, och hon gör jobbet fullt ut.

LÄS MER: Avslöjat: Danske snyggprinsen blir filmstjärna i Sverige
LÄS MER: Prins Daniel chockar med total förvandling – nya bilderna avslöjar!
LÄS MER: Prinsessan Sofia indragen i Epstein-härvan – avslöjande mejl!

[/caption]


Senaste nyheter

Mer om Kungafamiljen