
När vårsolen tittar fram och påsken står för dörren
väcks också frågan om hur den svenska kungafamiljen ska fira årets
stora familjehögtid.
Nu avslöjar hovet vad som väntar Victoria och prins Daniel – som
unnar sig en riktig långledighet.
Påsken närmar sig med stormsteg och för kronprinsessan Victoria och prins Daniel väntar nu några ovanligt lugna dagar – långt bort från officiella uppdrag, ceremonier och fulltecknade kalendrar.
I stället tyder allt på att den kungliga familjen går in i ett efterlängtat påskfirande med tid för varandra, god mat och privata traditioner.

Det är hovets tomma kalender som nu väcker uppmärksamhet.
Från den 1 april till den 21 april gapar Victoria och Daniels almanacka tom, något som fått många att undra vad familjen egentligen ska göra under ledigheten.
För många svenskar innebär påsken några fria dagar med ägg, sill och familjemys – men för kronprinsessfamiljen ser ledigheten ut att bli ännu mer generös.
I år handlar det om 20 dagar utan offentliga åtaganden, och beskedet från hovet gör det tydligt att familjen nu prioriterar privat tid tillsammans.

Hovets informationschef Margareta Thorgren bekräftar att det är påskledigheten som ligger bakom det ovanliga tomrummet i kalendern.
– Vi befinner oss i stilla veckan. Därefter är det påsk och skollov för alla Sveriges skolbarn. Det är en påskvecka vi har framför oss och därför är det tomt i kalendern, säger hon till Svensk Damtidning.
LÄS MER: Nya bilderna på Victoria och Daniel – får alla att reagera
Kung Carl Gustaf och drottning Silvia tar ledigt under 11 dagar.
De har genom åren gärna sökt sig till fjällstugan i Storlien, där flera påskar firats med familjen och där fina minnen skapats tillsammans med barn och barnbarn.
I fjol tillbringade kungaparet dessutom påskhelgen där med några av de yngre familjemedlemmarna.

Men om kungafamiljens påsk går i fjällens tecken vill hovet varken bekräfta eller dementera.
– De kommer fira tillsammans och firar privat. När, var och hur är inget vi kommunicerar, säger Margareta Thorgren.
LÄS MER: Prins Daniels allvarliga miner med Carl Philip – väcker känslor
För Victoria lär det ändå bli en påsk med precis det som många drömmer om: tid med prins Daniel och barnen, långa lediga dagar och möjlighet att bara vara tillsammans.

I fjol firade kronprinsessan påsken i Ockelbo med familjen, och då blev det även ett uppskattat besök i Monitor ERP Arena i Gävle för att se matchen mellan Brynäs IF och Luleå.
Där blev det skratt och skoj med hela släkten – och de härliga bilderna från påskfirandet kan ni se det här reportaget!
Mycket talar också för att kungafamiljens medlemmar kommer att bjuda på påskhälsningar, något som nästan blivit en älskad tradition.
Och just där finns också styrkan i den kungliga påsken – blandningen av mystik och värme.

Det hovet nu signalerar är tydligt: påsken är familjens tid.
När kalendern plötsligt töms skapas både nyfikenhet och förväntan. Både om vad kungligheterna ska göra – men också en stark längtan från många att få en varm hälsning från kungafamiljen.
LÄS MER: Victoria i chock efter beskedet om pappa kungen
Just därför väcker det starkt intresse när hovet stänger dörren och låter påsken bli något privat, varmt och nästan sagolikt.
