
Snart börjar prinsessan Ingrid Alexandra studera i
Australien.
Men hennes nya skola har drabbats av flera våldsamma
incidenter.
Bland annat fick en elev sitt öra avbitet.
[/caption]
En otäck händelse skakade St Andrew’s College, en del av University of Sydney, i Australien.
[/caption]
Det är skolan där norska prinsessan Ingrid Alexandra, 21, snart ska påbörja sina studier i samhällsvetenskap.
LÄS MER: Prins Daniel i tårar efter Victorias besked – ingen återvändo

Det danska hovet gick nyligen ut och berättade om den unga kunglighetens nya planer.
– Utbildningen är treårig, och prinsessan har valt inriktningar inom internationella relationer och politisk ekonomi. Prinsessan kommer att bo i ett studentboende på universitetsområdet.
Nu avslöjas att universitetet i Australien har drabbats av ett blodigt drama som inträffade för två år sedan.
– Under ett bråk i studentbaren blev en student så svårt skadad att delar av örat bets av, rapporterar finska Seiska.
Säkerhetspersonal ingrep snabbt, och den skadade studenten fördes till sjukhus.
LÄS MER: Prinsessan Sofia blixtinkallad till slottet – allvarligt möte om barnen

Det är dock inte den enda incidenten som har inträffat på skolan.
Andra våldsamheter har också ägt rum.
– För tre år sedan utvisades flera studenter att de attackerat ett campus vid Australian National University i Canberra. Attacken inträffade i samband med studenthemmets årliga evenemang ”Campus to Country”, när studenter reste till huvudstaden för att delta i en otillåten ”skattjakt”, skriver Svensk Dam.
Trots händelserna ser universitetet naturligtvis fram emot att välkomna prinsessan Ingrid Alexandra.
LÄS MER: Avslöjat: Madeleines lyxresa med Chris till heta paradiset

Bryson Constable, ordförande för University of Sydney Union, uttryckte nyligen sin entusiasm över att få en kunglig student vid lärosätet.
– Det är otroligt spännande att välkomna prinsessan Ingrid Alexandra till vårt universitet, sa han till Daily Mail Australia.
Prinsessan Ingrid Alexandra har nyligen avslutat en 15 månader lång militärtjänstgöring i det norska försvaret och deltog nyligen i sitt första officiella statsbesök, där hon tog emot Islands president.
Hon är äldst av barnen som kronprinsessan Mette-Marit, 51, och kronprins Haakon, 51, har tillsammans.
LÄS MER:
Prins Daniels chockbesked: Skilsmässan känd på
tingsrätten
LÄS MER:
Hotet att kidnappa Estelle – hovet och skolan i
krismöte
LÄS MER:
Prinsessan Ines dop sänds på SVT – allt du behöver
veta