
Allt började som ett vanligt uppdrag.
Men prinsessan Ingrid Alexandra och prins Sverre Magnus tog
snart över.
Och förvandlade dagen till en kunglig
hjälteinsats.
[/caption]
De kom som kungliga gäster – men ryckte in som riktiga vardagshjältar.
[/caption]
Under ett uppmärksammat besök hos Röda Korset den 19 juni visade prinsessan Ingrid Alexandra, 21, och prins Sverre Magnus, 19, att framtidens kungahus inte bara handlar om traditioner – utan om handlingskraft.
LÄS MER: Prins Daniels vrede i konflikten kring Estelle: ”Rasande!”

Med flytväst, första hjälpen och hjärt-lungräddning i fokus blev syskonen snabbt dagens stora snackis.
Vid Röda Korsets sommarsamling i Kadettangen, Bærum, var ungdomarna på plats för att markera starten på årets beredskapssäsong.
Men vad som kunde ha blivit en stillsam ceremoni förvandlades snabbt till ett kraftprov – där prinsessan och prinsen själva hoppade in i de dramatiska övningarna.
Iklädda röda västar och sportiga kläder testade de livräddning från båt, hjärt-lungräddning och demonstrerade hur man bör agera i nödsituationer. Och publiken jublade.
LÄS MER: Nya bilderna på Chris förbryllar: ”Är det verkligen han?”

Det var första gången som prinsessan Ingrid Alexandra och prins Sverre Magnus gjorde ett officiellt uppdrag tillsammans – utan sina föräldrar.
Men duon visade snabbt att de inte behövde sina päron där och då.
Prinsessan, som nyligen genomfört militärtjänst och förbereder sig för universitetsstudier i Sydney, utstrålade ett självsäkert ledarskap.
Hon koordinerade, ställde frågor och engagerade sig i varje moment.
Lillebror Sverre Magnus – känd för sin avslappnade attityd och tidigare mer anonyma roll – fick publiken att le.
– Han satt på huk, visade hur man gör första hjälpen och skämtade med volontärerna. Det är tydligt att han kliver fram nu, säger ett ögonvittne.
LÄS MER: Estelles fantastiska midsommar med prins Oscar – se bilderna!

Besöket syftade till att uppmärksamma vikten av att kunna agera vid olyckor, i skärgården, på fjället eller i hemmet.
Röda Korset lyfte särskilt budskapet om att packa första hjälpen-kit inför semestern och att lära sig livräddning.
– Vi är väldigt glada över att prinsessan Ingrid Alexandra och prins Sverre Magnus deltog. Det ger oss möjlighet att sprida viktiga budskap – som att ta med första hjälpen-utrustning på resor och lära sig livräddning, sa Röda Korsets president Siri Hatlen.
Efter evenemanget exploderade norska sociala medier med bilder på de kungliga syskonen i aktion.
Kommentarerna var samstämmiga:
“Så här ska kungligheter vara – handlingskraftiga och äkta!”
“Ingrid Alexandra – vår framtida drottning är redo. Och Sverre! Vilken överraskning!”
“De snackar inte – de GÖR!!!”
LÄS MER: Så lyxigt bor Madeleine och Chris – allt om exklusiva våningen

Besöket vid Kadettangen blev mer än bara en invigning. Det var ett ställningstagande.
De kungliga syskonen visade att de inte bara bär kronan – de bär också ett ansvar.
Och när det verkligen gäller, är de inte rädda för att kavla upp ärmarna.
Framtiden för det norska kungahuset ser ljus ut – den vilar i händerna på två unga hjältar med både hjärta, mod och ett orubbligt syskonband.
LÄS MER:
Estelles kupp på prinsessan Ines dop – överraskade
alla
LÄS MER:
Victoria och Daniel firade kärleken – se romantiska
bilderna!
LÄS MER:
Prins Daniels svek mot Silvia – gör det förbjudna framför
alla