Chockbeskedet till kungen: Nära vännen plötsligt död

Ett stilla kyrkorum, dämpade steg och ett farväl som gör ont.
För kungen innebär dagarna kring vännens begravningen ännu en påminnelse om hur brutalt året slagit mot den innersta kretsen.

[/caption]

Av: Jennifer Erixon | Bilder: TT | Publicerad: 2025-12-19

Det har varit ett tungt och sorgkantat år för kungen, 79,  och drottning Silvia, 81.

[/caption]

På slottet har sorgerna avlöst varandra, när flera nära släktingar och vänner gått bort.

LÄS MER: Därför vägrar prinsessan Sofia ta avstånd från Epstein

Chockbeskedet till kungen: Nära vännen plötsligt död
Det har varit en tung tid för kungen och hans familj. Bilder: TT

Sorgen har knappt hunnit lägga sig förrän nästa besked slagit ner – kungaparet drabbas av ännu en förlust.

Kungens vän, greven Nils Mörner af Morlanda, avled tidigare i år den 25 november, 89 år gammal.

Den 16 december hölls begravningen i Bälinge kyrka i Tystberga, en stillsam men djupt känslosam dag för familjen och alla som stod greven nära.

För kungen är det ännu ett smärtsamt avsked från en person som funnits i hans liv under lång tid.

LÄS MER: Misstankarna om Chris och barnflickorna – allt bekräftas

Chockbeskedet till kungen: Nära vännen plötsligt död
Nu har kungen fått ett nytt dödsbesked. Bild: Stefan Jerrevång/TT




Nils Mörner föddes 1936 och växte upp på godset Björksund i östra Södermanland, ett arv som bar på både historia och starka känslor.

Gården kom att få en central plats i hans liv, och efter giftermålet med hustrun Cecilia Schnell utvecklade paret godset tillsammans.

Lantbruket, skogen och de vidsträckta parkområdena sköttes med stor omsorg och engagemang – något som låg greven varmt om hjärtat.

På Björksund ägnade sig greven också åt sitt stora intresse: jakten.

Han beskrivs som en skicklig skytt och tillbringade många timmar i markerna. Just jakten blev även en gemensam nämnare med kungen, som själv är känd för sitt intresse och sin erfarenhet inom området.

Deras gemensamma jakter fördjupade vänskapen och band dem samman under många år.

LÄS MER: Victoria och prins Daniel lever separat – ett gemensamt beslut

Chockbeskedet till kungen: Nära vännen plötsligt död
Det är kungens gode vän Nils Mörner som gått bort. Bild: Christine Olsson/TT

Sorgen är nu stor bland de närstående.

Greven sörjs av sin hustru Cecilia och barnen Lovisa och Nils-Fredrik, samt av Axel, Alexandra, Sophie och Caroline, barnen han fick tillsammans med sin tidigare hustru, företagaren Antonia Ax:son Johnson – även hon med en lång och nära relation till kungafamiljen.

Enligt beskrivningar i Södermanlands Nyheter var Nils Mörner en beläst och historiskt kunnig person, starkt fäst vid sin släkt och sitt arv.

Han var känd för sin rappa, ibland säregna humor, och för sin personlighet som satte tydliga avtryck i de sammanhang där han rörde sig.

För många var han både en samtalspartner och en vän som inte gick att ersätta.

LÄS MER: Madeleines oväntade drag – hovets besked förändrar allt

Chockbeskedet till kungen: Nära vännen plötsligt död
Nils Mörner var tidigare gift med kungaparets goda vän Antonia Ax:son Johnson. Bild: Jonas Ekströmer/TT

Begravningen blev ett definitivt farväl, men också ett tillfälle att minnas ett långt liv präglat av tradition, ansvar och starka relationer.

För kungen och drottning Silvia innebär dödsfallet ännu ett sår i ett redan prövat år där flera förluster staplats på varandra.

När personer ur den innersta kretsen går bort förlorar kungen inte bara representanter för gamla nätverk och traditioner – utan också privata vänner, bortom titlar och plikter.

Det gör sorgen djupare, mer personlig och svårare att bära, även bakom slottets stängda dörrar.

LÄS MER: Prins Daniel chockar med total förvandling – nya bilderna avslöjar!
LÄS MER: Sötchock på slottet! Estelles fina julstund med lilla Ines
LÄS MER: Avslöjat: Carl Philips vrede efter Sofias träffar med Epstein

[/caption]


Senaste nyheter

Mer om Kungafamiljen