Drottning Silvias hektiska vecka: "Hur orkar hon!?"

Drottning Silvia har fyllt 81 år.
Men den eleganta kungligheten har inga planer på att gå i pension.
Under veckan har hon rivit av flera spännande uppdrag.

[/caption]

Av: Jennifer Erixon | Bilder: TT | Publicerad: 2025-02-14

Drottning Silvia har varit en riktig klippa för kungen, 78, sedan de möttes under OS i München 1972.

[/caption]

Hon upptäcktes faktiskt av kungen när han stod och spanade in henne med en kikare.

LÄS MER: Trista beskedet om Madeleine och Chris – misstankarna stämmer

Drottning Silvias hektiska vecka: "Hur orkar hon!?"
Drottning Silvia är en trygg dam som kungen alltid kan lita på. Bilder: TT

Sen sa det som bekant ”klick” och i dag är många överens om att, som Lena Ph en gång i tiden sjöng, Carl Gustaf är kung men drottningen bestämmer.

Det är sällan som vår monark inte lyssnar på sin drottning och i hovkretsar är det vida känt att det faktiskt är Silvia som har det sista ordet i många frågor.

Hennes lojalitet till maken och det svenska kungahuset är också omvittnad och trots sin aktningsvärda ålder fortsätter Silvia med full fart att utföra de kungliga uppdragen.

LÄS MER: Därför vägrar Silvia tala om nya barnbanet – tiger om Ines

Drottning Silvias hektiska vecka: "Hur orkar hon!?"
Drottning Silvia har haft en hektisk vecka. Här är hon med kungen på Te Deum i Slottskyrkan. Bild: Christine Olsson/TT




Under veckan har hon inte bara hunnit med Te Deum för sitt nya barnbarn, prinsessan Ines.

Drottningen har också varit med kungen på Travellers club middag, där kungen delade ut guldmedalj till astronauten Marcus Wandt.

Samma dag, den 12 februari gav Silvia företräde för ordförande Åsa Lindestam och förbundssekreterare Christine Cars-Ingels i Pensionärernas riksorganisation (PRO).

LÄS MER: Prins Daniels spritvanor avslöjade – så mycket dricker han

Drottning Silvias hektiska vecka: "Hur orkar hon!?"
Kungaparet på galafest med astronaut Marcus Wandt och hans Karina Wandt. Bild: Clas Göran Carlsson/Kungahuset.se

Och som om inte det var tillräckligt.

Drottningen delade också ut förtjänsttecken till medlemmar som varit aktiva i Kronprinsessan Margaretas arbetsnämnd för synskadade i minst 10–15 år.

Under fredagskvällen, på alla hjärtans dag, väntar ytterligare uppdrag då hon tillsammans med kungen ska på festligt galej.

LÄS MER: Chris utspel chockar framför kungafamiljen inne i kyrkan

Drottning Silvias hektiska vecka: "Hur orkar hon!?"
Drottning Silvia med PRO:s ordförande Åsa Lindestam och förbundssekreterare Christine Cars-Ingels. Bild: Sara Friberg/Kungl. Hovstaterna

Som hedersgäster kommer kungaparet att delta i Kungliga Klubbars Fest, en exklusiv tillställning som arrangeras vartannat år.

Kvällen kommer att bjuda på champagnemingel följt av en specialkomponerad trerättersmiddag i hotell Grand Hotels eleganta vinterträdgård.

Det är bara att beundra vår arbetsamma drottning, även om många naturligtvis är nyfikna på en sak:

– Hur orkar hon!?

LÄS MER: Prins Daniels mamma stoppad av kungen – inte välkommen
LÄS MER: Carl Philips märkliga beteende efter Sofias förlossning
LÄS MER: Anställd hos Victoria fick nog – sa upp sig efter bitter konflikt

[/caption]


Senaste nyheter

Mer om Kungafamiljen