
Det blev en dag fylld av motorvrål, nostalgi – och
starka känslor.
På Solliden fick kung Carl Gustaf och drottning Silvia återse bilen
som för alltid förändrade deras liv.
Sommaren på Öland har varit ovanligt speciell för kung Carl Gustaf och drottning Silvia.
Efter vårens och försommarens stora kungliga firanden – kungens 80-årsdag och makarnas guldbröllop – har tempot skruvats ner på Sollidens slott.
Här har kungaparet kunnat njuta av familjen, barnbarnen och de öländska sommardagarna på den plats som betyder så mycket för dem båda.
Men det finns en dag under sommaren som den bilintresserade monarken ser fram emot lite extra .
När det är dags för Sollidens traditionella entusiastfordonsutställning blir kungen som barn på nytt.
LÄS MER: Victoria lämnar Sverige med Daniel – hemliga planen avslöjad

På söndagen drog årets upplaga igång – och slottsparken fylldes av glänsande krom, mullrande motorer och hundratals klassiska fordon.
Uppemot 500 fordon brukar delta i den populära utställningen, där besökarna kan beskåda allt från gamla mopeder och lastbilar till amerikanska vrålåk och exklusiva sportbilar.
För kungen, vars stora bilintresse följt honom sedan ungdomsåren, är tillställningen alltså något alldeles speciellt.
Men just i år blev dagen extra känslosam.
LÄS MER: Madeleines fräcka kupp inför kungen – mitt under semestern

Bland alla glänsande dyrgripar väntade nämligen ett återseende som väckte minnen från en helt annan tid.
Den ljusblå Porsche 911 Targa från 1973 har genom åren fått ett smeknamn som säger det mesta: ”Kärleksporschen”.
Historien bakom bilen tar oss tillbaka mer än ett halvt sekel – till början av Carl Gustafs och Silvias kärlekssaga.
De båda hade träffats under OS i München 1972. Carl Gustaf var då kronprins och Silvia Sommerlath arbetade som OS-värdinna.
Tycke uppstod omedelbart och som kungen senare själv skulle beskriva mötet:
Det sa ”klick”.
LÄS MER: Sofias märkliga beteende med sonen – alla såg vad som hände

Men kärleken var känslig och paret gjorde vad de kunde för att hålla relationen borta från offentligheten.
Silvia använde till och med peruk vid vissa av deras hemliga möten för att undvika den nyfikna pressen.
Sedan kom sommardagen 1973 då allt förändrades.
Carl Gustaf befann sig på sitt älskade Öland och hade Silvia med sig i sin blå Porsche 911 Targa.
Vid ett stopp på bröderna Lundmarks Shellmack i Borgholm lyckades fotografen Bertil Jigert fånga paret på bild.
LÄS MER: Hovreportern död – sista mötet med kungen före tragiska slutet

Carl Gustaf tankade bilen.
På passagerarsidan satt den då 29-åriga Silvia Sommerlath.
Plötsligt hade Sveriges framtida drottning fastnat på bild – och jakten på den mystiska kvinnan vid kronprinsens sida tog fart.
Det var också så Porschen för alltid skrevs in i den kungliga kärlekssagan.
Historien har dessutom en fascinerande fortsättning.
LÄS MER: Röran hemma hos Madeleine och Chris avslöjad – se bilden

Kungen sålde senare sin ursprungliga Porsche. När han fyllde 50 år 1996 fick han emellertid en likadan modell av sina vänner – festligt inslagen i blågula band.
Enligt uppgifter hade originalbilen hamnat i Japan och senare kraschat.
Och känslorna kring modellen har uppenbarligen aldrig försvunnit.
1999 gjorde kungaparet en närmast filmisk nostalgitripp. Under Kungsrallyt på Öland körde Carl Gustaf och Silvia till samma bensinmack i Borgholm där de hade fotograferats 1973.
Där stannade de till för att återuppleva de gamla minnena.
LÄS MER: Prinsessan Sofia flyttar med lilla Ines – hovet bekräftar beslutet

När den blå skönheten nu åter stod i centrum på Solliden slöts därför cirkeln ännu en gång.
För besökarna är Porsche 911 Targa en klassisk sportbil.
För Carl Gustaf och Silvia representerar den något helt annat.
Den för dem tillbaka till en tid då han ännu inte var kung, hon ännu inte var drottning och deras gemensamma framtid var långt ifrån självklar.
53 år senare är de fortfarande tillsammans.
Och få föremål berättar deras kärlekshistoria lika effektivt som en ljusblå Porsche från 1973.
LÄS MER: Här duschar Silvia med kungen – se överraskande bilderna!
Den gången avslöjade bilen deras stora hemlighet.
I dag är den ett monument över kärleken som höll hela vägen.
