Meghan Markle sågas för nya sylten: "Ett totalt fiasko!"

Meghan Markle möter nya motgångar. 
Först fick hon massiv kritik för sin nya tv-serie. 
Nu totalsågas hennes sylt. 

[/caption]

Av: Peter Hansen | Bilder: TT | Publicerad: 2025-04-07

Kritikerna var inte nådiga i sina omdömen kring Meghan Markels, 43, Netflix-serie ”With Love, Meghan”.

[/caption]

Serien uppfattas bland annat så verklighetsfrånvänd att vanliga människor inte kan relatera till den.

LÄS MER: Kungens nya beslut kring Victorias äktenskap med prins Daniel

Meghan Markle sågas för nya sylten: "Ett totalt fiasko!"
Meghan Markles nya tv-serie får hård kritik. Bild: Netflix

Journalisten Jessica McBride menar att Meghan framstår som robotliknande, fejkad och oäkta.

Även i Sverige har det blivit starka reaktioner.

– Jag har sett två avsnitt – det tog mig fyra dagar. Jag pallar bara tio minuter i taget, sedan åker skämskudden fram, säger stjärnkrögaren Erik Videgård, 64,  i TV4.

På senare tid har Meghan också anklagats för plagiat då hennes program på pricken är likt Pamela Andersons, 57, ”Cooking with love”.

LÄS MER: Silvias utspel mot sminkad reporter: ”Såg vulgär ut!”

Meghan Markle sågas för nya sylten: "Ett totalt fiasko!"
Nu kommer nästa bakslag för Meghan Markle. Bild: TT, Netflix




En av de som lagt märke till likheten mellan de båda programmen är hovreportern Jenny Alexandersson, 49.

– Min första tanke var: är det samma kök de står i? Det är ett vitt amerikanskt kök med en köksö, de har en dörr öppen mot en lummig trädgård. De bjuder in varsin vän och pratar kring mat och lagar mat tillsammans – nästan dialogen är identisk också, säger hon i TV4.

Men kritiken slutar inte där.

Nu har Meghans nya hallonsylt under varumärket ”As Ever” lanserats efter flera förseningar det senaste året.

LÄS MER: Chockbilden på Madeleines yngsta dotter – väcker reaktioner

Meghan Markle sågas för nya sylten: "Ett totalt fiasko!"
Meghan Markles nya hallonsylt totalsågas. Bild: Press

Produkten marknadsförs som ”inspirerad av receptet Meghan skapade i sitt eget kök” och har nyligen blivit recenserad av Daily Mail.

Tidningen är inte imponerade av vare sig sötman eller konsistensen.

Intressant nog avslöjade Meghan själv i sin Netflix-serie att produkten tekniskt sett inte kan kallas sylt, eftersom den inte innehåller lika delar socker och frukt.

På grund av det benämns produkten som ”spread” (pålägg) på förpackningen istället för sylt.

LÄS MER: Drottningens skönhetsingrepp – hovet bekräftar operationen

Meghan Markle sågas för nya sylten: "Ett totalt fiasko!"
Meghan Markle kan inte vara road av den nya kritiken. Bild: TT

När Daily Mail testade en burk av hallonsylten för 140 kronor visade det sig att konsistensen var anmärkningsvärt rinnig.

Sylten flöt av skeden som en sås istället för att behålla den fastare textur man förväntar sig av en sylt.

Testarna noterade att de ofrivilligt grimaserade på grund av den intensiva sötman.

– Smaken är nästan där, men det är konsistensen som förstör produkten och gör den till ett totalt fiasko, skriver tidningen.

LÄS MER: Nya bilderna på Victoria – misstankarna stämmer
LÄS MER: Drottning Margrethe utsatt för dödsrykte – sprids på nätet
LÄS MER: Sofias och Carl Philips härliga utflykt med prinsessan Ines

[/caption]


Senaste nyheter

Mer om Utländskt