
En kunglig supersuccé.
Prins Carl Philips designbolag vänder förlusten till vinst.
Nu rasar miljonerna in på kontot.
[/caption]
Han är inte bara en stilig prins med passion för mat och motorsport – Carl Philip, 46, har även blivit en framgångsrik formgivare med ett designimperium i ryggen.
[/caption]
Tillsammans med prinsessan Sofia, 40, lever han ett behagligt familjeliv på Villa Solbacken – men bakom kulisserna jobbar han hårt med det egna bolaget.
Och det har lönat sig rejält.
LÄS MER: Madeleines okända kamp för Leonore – stora problemet

Nya siffror visar att prinsens designföretag Bernadotte & Kylberg gjorde en vinst på 3,1 miljoner kronor under det senaste året.
Det kan jämföras med året dessförinnan, 2023, då bolaget gjorde en förlust på närmare 2,4 miljoner kronor.
Totalt sitter företaget nu på ett eget kapital på över 8, 1 miljoner kronor – och designprinsen kan skratta hela vägen till banken.
I årsredovisningen förklaras framgångarna:
”Fokus under 2024 har varit att fortsätta utvecklingen av det egna varumärket Bernadotte & Kylberg. Investeringarna som gjordes under 2023 har burit frukt 2024 parallellt med flera framgångsrika externa uppdrag åt både existerande och nya uppdragsgivare. Det har medfört resultatförbättringar under året 2024.”
LÄS MER: Nya bilderna på Chris förbryllar: ”Är det verkligen han?”

Prins Carl Philip grundade Bernadotte & Kylberg 2012 tillsammans med vännen och designern Oscar Kylberg, 53.
Duon ville skapa hållbar, tidlös och funktionell design med skandinavisk prägel – och snabbt fick de uppdrag från både svenska och internationella jättar.
Genombrottet kom i ett samarbete med Gustavsbergs porslinfabrik. Därefter följde samarbeten med Hästens, Stelton och Skultuna – lyxiga varumärken som stärkte deras varumärke.
Trots att Carl Philip är en Bernadotte i blodet, har han konsekvent valt att inte använda sin prinstitel i designvärlden.
Istället har han fokuserat på att bygga upp en seriös karriär som formgivare – något som nu alltså burit frukt i form av miljonvinster.
LÄS MER: Sofias lyxgåva efter graviditeten – en hyllning till prinsessan Ines

Medan prinsessan Sofia driver sitt välgörenhetsarbete genom Project Playground, har Carl Philip fortsatt arbeta med sina designprojekt i det tysta.
Det ges få intervjuer kring framgångarna – bara design, kvalitet och långsiktighet.
Och den lågmälda strategin har gått hem.
Företaget, som är helägt av Carl Philip och Kylberg själva, visar stabil tillväxt och goda marginaler.
Och nu kan de två kompanjonerna glädjas av framgångarna efter över ett decenniums arbete.
LÄS MER: Kunglig chock: Prinsessan kommer ut som bisexuell

Carl Philip har tidigare sagt att han vill vara en modern representant för det svenska kungahuset, och det är tydligt att han hellre låter sina projekt tala än titlarna.
Duon har i intervjuer betonat vikten av känsla och berättelse i varje föremål de skapar. De vill att deras design ska bära på ett budskap – och det verkar ha gått hem hos både konsumenter och kritiker.
Nu är det bara frågan om vad som väntar härnäst.
Med ett växande kapital, ett starkt varumärke och fortsatt kunglig glans är Bernadotte & Kylberg en av Sveriges mest osannolika – men mest framgångsrika – designsuccéer.
LÄS MER:
Prins Daniels stenhårda krav på sin personal – ord och inga
visor
LÄS MER:
Kungen räddade Silvia från olycka – gripande
dramat!
LÄS MER:
Så lyxigt bor Madeleine och Chris – allt om exklusiva
våningen