
Oj, så mycket att titta på.
Prins Oscar följde med mamma Victoria till Naturhistoriska
riksmuseet.
Det blev en spännande dag.
Det är inte så ofta som prins Oscar, 8, får följa med kronprinsessan Victoria, 46, ut på uppdrag. Men häromdagen var det dags.
Den 3 juni invigde Kronprinsessan Naturhistoriska riksmuseets nya basutställning ”Värld av vatten”.
LÄS MER: Stora oron för prinsessan Désirée: kungens syster spårlöst försvunnen

Utställningen berättar om vatten, en förutsättning för allt liv som vi känner till, från livets uppkomst och utveckling till dagens miljöpåverkan och klimatförändringar.
– Tillsammans med statsrådet Parisa Liljestrand fick kronprinsessan och prins Oscar en guidad visning av den nya basutställningen, skriver hovet på sin hemsida och fortsätter:
– Utställningen, som skildrar olika arters förutsättningar och anpassningar för att leva i olika vattenmiljöer, belyser också hur människans nuvarande livsstil och bruk av vatten lämnar avtryck i haven och andra ekosystem.
Det blev en spännande dag för prins Oscar som med sin mamma intresserat kollade in alla intressanta saker på museet.
LÄS MER: Sofia och Carl Phiips härliga familjelycka: ”Det blir en flicka!”


LÄS MER: Hovkvinnan tvingades sluta på dagen – nu berättar hon allt om Victoria


LÄS MER: Madeleine och Chris bryter upp – berättar med egna ord


LÄS MER:
Misstankarna stämde: Madeleine flyttar hem utan maken
Chris
LÄS MER:
Avslöjat: Victorias svårigheter i äktenskapet med prins
Daniel
LÄS MER:
Drottning Silvias spännande äventyr utomlands: ”Många
män”
