
En dramatisk olycka på den engelska landsbygden.
Lady Sarah McCorquodale, prinsessan Dianas storasyster, har skadats
svårt efter ett fall från hästryggen.
Nu oroar sig prins William och prins Harry djupt för sin älskade
moster.
[/caption]
Hon är kvinnan som stått prins William, 43, och prins Harry, 41, närmare än någon annan sedan prinsessan Dianas död.
[/caption]
Lady Sarah McCorquodale – den älskade storasystern till deras mamma – har förts akut till sjukhus efter en dramatisk ridolycka.
LÄS MER: Prinsessan Sofia helt utfryst av kungen – experten om iskalla beslutet
Både kungahuset och familjen Spencer chockades över nyheten.
– Hon föll riktigt illa och har legat på sjukhus länge, berättar hennes bror Charles Spencer, 61.
Lady Sarah, som är 70 år, uppges ha skadats allvarligt under olyckan, rapporterar The Sun.
Enligt brodern har hon visat prov på sin kända envishet även som patient.
– Läkaren sa till min svåger: ”Hon är verkligen en karaktär, eller hur?”, avslöjar Charles.
Men bakom skämten finns en oro.
LÄS MER: Drottning Silvia i möte med läkare om sjukdomen – läget allvarligt
För William och Harry, som förlorade sin mamma så tragiskt 1997, väcker nyheten smärtsamma minnen.
Lady Sarah har under alla år varit en stadig och varm länk till deras mamma – en av de få som fortfarande bär med sig minnena från Dianas barndom.
Efter Dianas död följde Lady Sarah och systern Lady Jane Fellowes, 68, med den dåvarande prins Charles, 77, till Paris för att hämta hem prinsessans kropp – en av familjens mörkaste stunder.
Sedan dess har Lady Sarah varit en mycket viktig kvinna i prinsarnas liv.
När prins Harry gifte sig med Meghan Markle, 44, i maj 2018 var det självklart att hon och systern var hedersgäster i St George’s Chapel på Windsor Castle.
LÄS MER: Aje Philipsons nya kärlek – sambo med tjusiga Gisela, 74
Hon är också en av de få släktingar som lyckats hålla kontakt med båda bröderna, trots den infekterade konflikten mellan dem.
Med sin lågmälda stil och starka integritet har Lady Sarah ofta agerat som en medlare i kulisserna – en person som både William och Harry känner djup respekt för.
Redan innan Diana blev prinsessa hade systrarna ett tätt band.
Lady Sarah var faktiskt den första i familjen Spencer som uppvaktades av prins Charles – innan han föll för hennes yngre syster.
LÄS MER: Avslöjat: Victoria och Daniel i chock efter otäcka familjedramat
Storasystern stod Diana nära genom både lycka och kriser, och efter den tragiska bilolyckan 1997 beskrev hon sorgen som ”förlamande”.
Under åren som följde hjälpte Lady Sarah till att bevara minnet av sin syster genom välgörenhet och tyst stöd till William och Harry.
Hon har deltagit i flera minnesceremonier, och var djupt engagerad när prinsarna avtäckte statyn av sin mor vid Kensington Palace 2021.
Lady Sarah gifte sig med maken Neil McCorquodale, 74, i Northamptonshire redan 1980 i – ett år före Dianas bröllop med Charles – och paret lever idag ett tillbakadraget liv på den engelska landsbygden.
LÄS MER: Madeleines lyxiga jättefest i utlandet – cocktails och dans!
Lady Sarah är känd som en passionerad ryttare och har alltid föredragit lantlivets lugn framför kunglig glans.
Nu hoppas familjen att hennes envishet – den som en gång fick läkaren att sucka – ska hjälpa henne att resa sig ännu en gång.
För prins William och prins Harry är det ingen tvekan: moster Sarah är mer än en släkting.
Hon är ett levande minne av den mamma de förlorade – och en påminnelse om att blod, trots allt, är tjockare än vatten.
LÄS MER:
Prins William rasande – sparkar ut släktingen från
slottet
LÄS MER:
Drottning Sonja i tårar – knäckt av shamanens otäcka
attack
LÄS MER:
Nya bilderna på Estelle – en jättesnackis i
utlandet!
