Avslöjat: Kungens oväntade utlandsresa med Ebba Busch

Han är van vid kungligheter, diplomater och högtidliga tal – men den här gången får kungen oväntat sällskap på utlandsresan.
Med på planet över Atlanten finns nämligen Ebba Busch. 

[/caption]

Av: Peter Hansen | Bilder: TT | Publicerad: 2025-11-03

Vice statsminister Ebba Busch, 38, har under åren vuxit till en av landets mest synliga och frispråkiga maktspelare.

[/caption]

KD:s färgstarka partiledare är lika känd för sin orädda retorik som för sin skickliga mediestrategi – en politiker som både underhåller och utmanar.

LÄS MER: Prinsessan Sofia helt utfryst av kungen – experten om iskalla beslutet

Avslöjat: Kungens oväntade utlandsresa med Ebba Busch
Ebba Busch står redo att ta sig an en kunglig utmaning. Bild: Caisa Rasmussen/TT

Ebba gör utspel, provocerar och tar plats i debatten.

Få glömmer hennes bitska men underhållande ordväxlingar – inte minst tjäbblet med vänsterledaren Nooshi Dadgostar, 40, där replikerna står som spön i backen.

Bakom den stundtals hårda ytan finns en välplanerad strategi – Busch är en minister som inte nöjer sig med att synas, hon vill styra.

Och nu kliver hon in i ett nytt sammanhang – tillsammans med en man som också är van att hålla i rodret: kungen, 79.

LÄS MER: Victorias beslut: Prinsessan Estelle lämnar friskolan direkt

Avslöjat: Kungens oväntade utlandsresa med Ebba Busch
Kungen får sällskap av Ebba Busch under sin utlandsresa. Bilder: TT




Den 18-20 november reser kungen och drottning Silvia, 81, till Kanada, på inbjudan av landets generalguvernör Mary Simon, 78.

Med i följet finns Ebba Busch – och hennes något mindre färgstarke kollega, försvarsminister Pål Jonson, 53, som representerar regeringen under det högtidliga statsbesöket.

Syftet är att fördjupa banden mellan Sverige och Kanada, bland annat inom säkerhet, försvar och innovation – områden där länderna redan står varandra nära.

Statsbesöket markerar också starten på ett strategiskt partnerskap mellan de två Nato-allierade nationerna, med fokus på framtidens gröna teknik, forskning och digital utveckling.

Men bortom den officiella agendan väntar även möten som bjuder på skratt, värme och mänsklighet.

LÄS MER: Prins Daniels resa till 39-åringen i Paris – bilderna avslöjar

Avslöjat: Kungens oväntade utlandsresa med Ebba Busch
Ebba Busch är inte helt ovan med kungaparet, som hon har träffat i många sammanhang. Bild: Henrik Montgomery/TT

De som känner både kungen och Ebba Busch vet att de har mer gemensamt än många tror – framför allt sin humor.

Bakom den kungliga värdigheten och den politiska pondusen finns två människor som älskar att skoja till det när stämningen blir för stel.

Kungen med sitt smittande skratt, Ebba med sina snabba repliker – tillsammans lär de liva upp de kanadensiska banketterna.

LÄS MER: Skandaliserade Andrew flyr till öknen efter hatet i England

Avslöjat: Kungens oväntade utlandsresa med Ebba Busch
Med Ebba Busch på resan lär det bli mycket skratt och skoj för kungaparet. Bilder: TT

Det tre dagar långa besöket äger rum i Ottawa och Montréal, där kungaparet väntas delta i mottagningar, företagsbesök och möten med forskare.

Städerna bjuder på en perfekt kuliss: Ottawas eleganta parlamentskvarter med höstlöven virvlande kring Rideau Canal och Montréals franska charm, där gatorna doftar nybakat bröd och nyrostat kaffe.

Under “Sweden Canada Innovation Days” kommer Ebba Busch stå sida vid sida med kungen när svenska framgångar inom elektrifiering och hållbar utveckling presenteras.

Bakom kulisserna talas det om ett ovanligt samspelt sällskap.

Kungen – formell, men varm.

Ebba – strategisk, men spontan.

Tillsammans lär de skapa en energi som både charmar värdlandet och imponerar på den svenska delegationen.

LÄS MER: Victorias markering mot kände politikern – vägrade skaka hand

Avslöjat: Kungens oväntade utlandsresa med Ebba Busch
Ebba Busch är redo att representera Sverige under statsbesöket i Kanada. Bild: Magnus Lejhall /TT

Vi får ju heller inte glömma drottning Silvia som alltid tillför utlandsresorna både värme och elegans.

Men den här gången får hon dela rampljuset med Ebba Busch, som med sin karisma, skärpa och tv-erfarenhet lär locka lika mycket uppmärksamhet som majestätet själv.

För kungaparet blir resan dessutom ett kärt återseende – de har tidigare gjort statsbesök i Kanada 1988 och 2006, båda gångerna i maj, då de möttes av sol, blommande parker och barn som vinkade med svenska flaggor.

Nu väntar ett nytt kapitel – Sverige återvänder till Kanada med både kunglig glans och politisk tyngd.

I spetsen står kungaparet – med Ebba Busch vid sin sida. En ovanlig men stark trio som lär bjuda på både glans och glimten i ögat.

LÄS MER: Avslöjat: Madeleine vill fly från allt – men Chris vägrar lämna!
LÄS MER: Bild-Extra: Skandalsessan på hemligt besök i Eskilstuna
LÄS MER: Drottning Sonja i tårar – knäckt av shamanens otäcka attack

[/caption]


Senaste nyheter

Mer om Kungafamiljen