Chris nya svek mot Madeleine – vägrade fira sin svärmor Silvia
Svenska kungahusetChris O'NeillPrinsessan Madeleine

Chris nya svek mot Madeleine – vägrade fira sin svärmor Silvia

Ingen kunde missa vilka som fanns på plats när drottning Silvia hyllades med en av de finaste utmärkelserna man kan få.
Men en person saknades.
Chris O’Neill lyste återigen med sin frånvaro – något som nu väcker starka reaktioner bland hovexperter. 

Av: Jennifer Erixon | Bilder: TT
Publicerad: 2026-06-12

När kung Carl Gustaf i torsdags överlämnade Serafimermedaljen till drottning Silvia blev det en känslosam stund för kungaparet.

Medaljen är en av de mest prestigefyllda utmärkelser som delas ut inom det svenska kungahuset och markerar samtidigt parets stundande guldbröllop.

LÄS MER: Hustruns hjärtskärande ord om demente Björn Skifs: ”Vår Björn”

Chris nya svek mot Madeleine – vägrade fira sin svärmor Silvia
Drottning Silvia strålade av stolthet när kungen överräckte den prestigefyllda Serafimermedaljen. En historisk dag för kungaparet – men alla familjemedlemmar valde inte att vara på plats. Bild: Clement Morin/Kungl. Hovstaterna

På plats fanns kronprinsessan Victoria tillsammans med prins Daniel. Prins Carl Philip och prinsessan Sofia deltog också.

Prinsessan Madeleine var där för att hylla sin mamma.

Men maken Chris O’Neill syntes inte till.

LÄS MER: Chocken: Silvia lämnade festen direkt – tog tunnelbanan hem

Chris nya svek mot Madeleine – vägrade fira sin svärmor Silvia
Applåderna ekade genom salongen när Silvia hyllades av sina närmaste. Victoria, Daniel, Carl Philip, Sofia och Madeleine deltog – men Chris saknades. Bild: Clement Morin/Kungl. Hovstaterna



Det är ingen hemlighet att Chris sedan många år tillbaka undviker kungliga uppdrag och officiella sammanhang. Samtidigt har frånvaron vid just denna typ av familjehögtid fått hovexperterna att höja på ögonbrynen.

– Chris behagade som vanligt inte visa sig, trots att han bor gratis i en stor våning ett stenkast från slottet. Det är beklämmande, säger en pensionerad hovreporter som bevakat kungafamiljen sedan 1970-talet.

Han fortsätter:

– Prins Daniel var där, prinsessan Sofia var där, men Chris ville inte närvara när Silvia firades. Det är ett svek, inte bara mot Silvia utan även mot prinsessan Madeleine.

LÄS MER: Sofias fruktansvärda besked – efter Epstein-skandalen

Chris nya svek mot Madeleine – vägrade fira sin svärmor Silvia
Chris O’Neill har länge hållit avstånd till det kungliga rampljuset. Nu väcker hans frånvaro vid Silvias stora dag återigen frågor bland hovexperter. Bild: Anders Wiklund/TT

Kritiken stannar inte där.

Den erfarne reportern menar att Chris under många år signalerat att han inte vill förknippas med den kungliga världen – samtidigt som han fortfarande lever nära den och tar del av kungafamiljens alla fördelar.

– Jag tycker det är bedrövligt. Tycker han det är så hemskt med det kungliga livet kan han väl flytta ut från lyxvåningen och bosätta sig någon annanstans.

Orden är hårda – men speglar samtidigt den irritation som återkommande blossar upp kring Chris relation till de kungliga evenemangen.

LÄS MER: Kungens ord om sjuka Silvia: ”Dags att skära av hennes öron”

Chris nya svek mot Madeleine – vägrade fira sin svärmor Silvia
Chris O’Neill har skapat rubriker flera gånger den senaste tiden. Nu riktas uppmärksamheten åter mot Madeleines make efter den märkliga frånvaron. Bilder: Stoppa Pressarna

Det är heller inte första gången som Chris skapar rubriker på senare tid.

Tidigare i veckan kunde Allt om Kungligt avslöja ett uppmärksammat storbråk i anslutning till familjens bostad i Hovstallet, där grannar riktade skarp kritik mot prinsessans make. Mer om det infekterade dramat kan ni läsa i den här spännande artikeln!

Med den nya frånvaron riskerar diskussionen om Chris ovilja att synas i kungliga sammanhang att ta ny fart.

LÄS MER: Efter sjukdomen: Här tvingas prinsessan Christina gå med käpp

Chris nya svek mot Madeleine – vägrade fira sin svärmor Silvia
Prinsessan Madeleine och Chris O’Neill har varit gifta sedan 2013. Men medan Madeleine deltog när drottning Silvia firades valde maken att stanna borta från festligheterna. Bild: Jessica Gow/TT

Chris O’Neill har under många år byggt sin identitet kring att stå utanför det kungliga rampljuset. Problemet är att varje gång han uteblir från viktiga familjehändelser blir frånvaron i sig en nyhet.

När drottning Silvia fick en av sitt livs mest betydelsefulla utmärkelser fanns alla hennes barn på plats – men inte alla svärsöner.

För hovexperterna förstärker det bilden av en man som fortfarande håller distans till den familj han varit en del av i över ett decennium.

LÄS MER: Röran hemma hos Madeleine och Chris avslöjad – se bilden här

Frågan är nu om Chris O’Neill kan skaka av sig kritiken – eller om frånvaron vid Silvias stora dag blir ännu ett kapitel i berättelsen om mannen som allt mer sällan tycks ställa upp för kungahuset.


Senaste nyheter

Mer om Kungafamiljen