
Ingen kunde missa vilka som fanns på plats när drottning
Silvia hyllades med en av de finaste utmärkelserna man kan få.
Men en person saknades.
Chris O’Neill lyste återigen med sin frånvaro – något som nu väcker
starka reaktioner bland hovexperter.
När kung Carl Gustaf i torsdags överlämnade Serafimermedaljen till drottning Silvia blev det en känslosam stund för kungaparet.
Medaljen är en av de mest prestigefyllda utmärkelser som delas ut inom det svenska kungahuset och markerar samtidigt parets stundande guldbröllop.
LÄS MER: Hustruns hjärtskärande ord om demente Björn Skifs: ”Vår Björn”

På plats fanns kronprinsessan Victoria tillsammans med prins Daniel. Prins Carl Philip och prinsessan Sofia deltog också.
Prinsessan Madeleine var där för att hylla sin mamma.
Men maken Chris O’Neill syntes inte till.
LÄS MER: Chocken: Silvia lämnade festen direkt – tog tunnelbanan hem

Det är ingen hemlighet att Chris sedan många år tillbaka undviker kungliga uppdrag och officiella sammanhang. Samtidigt har frånvaron vid just denna typ av familjehögtid fått hovexperterna att höja på ögonbrynen.
– Chris behagade som vanligt inte visa sig, trots att han bor gratis i en stor våning ett stenkast från slottet. Det är beklämmande, säger en pensionerad hovreporter som bevakat kungafamiljen sedan 1970-talet.
Han fortsätter:
– Prins Daniel var där, prinsessan Sofia var där, men Chris ville inte närvara när Silvia firades. Det är ett svek, inte bara mot Silvia utan även mot prinsessan Madeleine.
LÄS MER: Sofias fruktansvärda besked – efter Epstein-skandalen

Kritiken stannar inte där.
Den erfarne reportern menar att Chris under många år signalerat att han inte vill förknippas med den kungliga världen – samtidigt som han fortfarande lever nära den och tar del av kungafamiljens alla fördelar.
– Jag tycker det är bedrövligt. Tycker han det är så hemskt med det kungliga livet kan han väl flytta ut från lyxvåningen och bosätta sig någon annanstans.
Orden är hårda – men speglar samtidigt den irritation som återkommande blossar upp kring Chris relation till de kungliga evenemangen.
LÄS MER: Kungens ord om sjuka Silvia: ”Dags att skära av hennes öron”

Det är heller inte första gången som Chris skapar rubriker på senare tid.
Tidigare i veckan kunde Allt om Kungligt avslöja ett uppmärksammat storbråk i anslutning till familjens bostad i Hovstallet, där grannar riktade skarp kritik mot prinsessans make. Mer om det infekterade dramat kan ni läsa i den här spännande artikeln!
Med den nya frånvaron riskerar diskussionen om Chris ovilja att synas i kungliga sammanhang att ta ny fart.
LÄS MER: Efter sjukdomen: Här tvingas prinsessan Christina gå med käpp

Chris O’Neill har under många år byggt sin identitet kring att stå utanför det kungliga rampljuset. Problemet är att varje gång han uteblir från viktiga familjehändelser blir frånvaron i sig en nyhet.
När drottning Silvia fick en av sitt livs mest betydelsefulla utmärkelser fanns alla hennes barn på plats – men inte alla svärsöner.
För hovexperterna förstärker det bilden av en man som fortfarande håller distans till den familj han varit en del av i över ett decennium.
LÄS MER: Röran hemma hos Madeleine och Chris avslöjad – se bilden här
Frågan är nu om Chris O’Neill kan skaka av sig kritiken – eller om frånvaron vid Silvias stora dag blir ännu ett kapitel i berättelsen om mannen som allt mer sällan tycks ställa upp för kungahuset.
