Madeleines och Chris lyxiga mys med barnen – se bilderna!

Kunglig familjelyx mitt i Stockholm!
Prinsessan Madeleine och maken Chris O’Neill sågs hand i hand med döttrarna Leonore och Adrienne i myllret på Östermalmstorg.
De unika bilderna visar hur kungligheterna, dagen efter en påkostad miljardärsfest, fyllde kassarna med delikatesser från Stockholms mest exklusiva saluhall.

[/caption]

Av: Peter Hansen | Bilder: SP | Publicerad: 2025-09-06

Det blev ett sällsynt folkligt ögonblick när prinsessan Madeleine, 43, och maken Chris O’Neill, 51, helt plötsligt dök upp i vimlet på Östermalmstorg mitt i Stockholm.

[/caption]

Med döttrarna prinsessan Leonore, 11, och prinsessan Adrienne, 7, vid sin sida botaniserade makarna bland fiskdiskar och delikatesser inne på Östermalmshallen – unika bilder som landets ledande kändistidning Stoppa Pressarna nu publicerar.

LÄS MER: Misstankarna om Carl Philip och barnflickorna – allt bekräftas

Madeleines och Chris lyxiga mys med barnen – se bilderna!
Prinsessan Madeleine med döttrarna Adrienne och Leonore samt maken Chris. Bild: Stoppa Pressarna

Prinsessparet såg en smula trötta ut, kanske inte så konstigt.

Kvällen innan hade Madeleine och Chris nämligen festat loss på H&M-miljardären Karl-Johan Perssons 50-årskalas i Rosendals trädgård på Djurgården, en tillställning som pågick till långt in på småtimmarna.

Mer om festen, där kronprinsessan Victoria, 48, och prins Daniel, 51, dansade hela natten kan ni läsa om i den här spännande artikeln! 

För Madeleine och Chris blev det också vilt med drinkar, dans och härliga uppträdanden.

När prinsessparet klev in i Östermalmshallen dagen efter gick det inte att ta miste på att det varit en sen natt.

Makarna såg nämligen aningen trötta ut när de gick omkring och valde ut lyxmaten för lördagskvällen.

LÄS MER: Prins Daniel byter bostad – flyttar ut från hemmet direkt

Madeleines och Chris lyxiga mys med barnen – se bilderna!
Prinsessan Madeleine såg lite trött och otålig ut när Chris var framme vid disken och handlade. Bild: Stoppa Pressarna




Men Madeleines äkta man är inte den som ger upp i första taget – särskilt inte när det är helg och det handlar om alkohol.

Med en välfylld påse från Systembolaget i handen tog Chris täten. Amerikanen hade siktet inställt på anrika Lisa Elmqvist – Stockholms mest exklusiva fisk- och skaldjursbutik.

Här dignade diskarna av havets läckerheter: hummer, ostron, löjrom och nyfångad fisk.

Chris, som är känd för sin faiblesse för skaldjur och franska viner, valde med omsorg till helgens familjemiddag.

Betalningen tog dock lite tid – kreditkortet i prinsessmakens mobilen krånglade – vilket fick prinsessorna bredvid att stampa otåligt.

LÄS MER: Chris på fest med Madeleines otrogne ex – fångade på bild

Madeleines och Chris lyxiga mys med barnen – se bilderna!
Prinsessan Madeleine och familjen shoppar sina exklusiva matvaror på anrika Östermalmshallen. Bild: Stoppa Pressarna

Lille prins Nicolas, 9, syntes däremot inte till.

Han stannade troligen hemma på Hovstallet, i familjens pampiga och lyxrenoverade våning vid Nybroplan, kanske med ett tv-spel i handen.

När inköpen väl var avklarade styrde Madeleine och Chris stegen hemåt för att förvandla lördagskvällen till en lyxig men intim familjekväll.

På menyn stod förstås havets delikatesser, ett perfekt ackompanjemang till Chris älskade Sancerre-viner.

Prinsessfamiljen har på kort tid börjat sätta sin prägel på Stockholms innerstad.

LÄS MER: Victoria och Daniel lever separat – ett gemensamt beslut

Madeleines och Chris lyxiga mys med barnen – se bilderna!
Chris O’Neill hade uppenbara problem med att betala lyxmaten med sin mobiltelefon. Bild: Stoppa Pressarna

Numera är det inte ovanligt att Madeleine syns promenera längs Strandvägen med barnen eller att hon tar en kaffe på ett av kvarterets mer diskreta kaféer.

För Chris är det ofta saluhallen eller Systembolaget som gäller – platser där han, trots sitt kändisskap, rör sig relativt obemärkt.

Chris syns flera gånger i veckan på Systemet, men konstigt nog väljer han nästan varje gång att bara att köpa en flaska vitt.

Under lördagen var dock påsen extra fylld med flera flaskor, vilket kan skvallra om att han Madeleine planerat att unna sig ett riktigt ”lördagsmys”.

LÄS MER: Kungen rasande efter kyssbilden – prins Daniel avslöjad på krogen

Madeleines och Chris lyxiga mys med barnen – se bilderna!
Prinsessan Adrienne och prinsessan Leonore tar täten framför pappa Chris. Bild: Stoppa Pressarna

Vardagen för paret är en balansgång mellan kungliga plikter och ett småbarnsliv som alla andra.

Barnens skolgång står i centrum och prinsessan Leonore har redan hittat nya kompisar i klassen. Adrienne, som är lite mer tillbakadragen,  följer med stor nyfikenhet alla fritidsaktiviteter i kvarteren kring Östermalm.

Madeleine lägger stor vikt vid att barnen ska få en ”så normal barndom som möjligt”, trots de glamourösa inslagen i familjens liv.

För Chris handlar livet i Stockholm däremot om att hitta rutiner. Han må sakna New Yorks puls, men har hittat en viss ro i att leva lite lugnare dagar vid Nybroplan.

Han syns förvisso allt oftare på Systemet, men verkar inte längre röra sig lika frekvent på Stureplans innekrogar där han tidigare var en flitig gäst.

Chris affärsintressen sköts ofta via datorn hemma i våningen, och enligt uppgift uppskattar han att kunna kombinera sina internationella uppdrag med ett mer stillsamt familjeliv i Sverige.

LÄS MER: Kronprins Haakon lämnar Mette-Marit efter krisen i familjen

Madeleines och Chris lyxiga mys med barnen – se bilderna!
Chris O’Neill ser belåten ut med sina mumsiga skaldjur från Lisa Elmqvist. Bild: Stoppa Pressarna

Men även om familjen försöker leva ett mer lågmält liv i huvudstaden, är Madeleine och Chris knappast vilka småbarnsföräldrar som helst.

När de unnar sig festkvällar handlar det inte om enkla kvarterskrogar, utan om inbjudningar till några av landets mest exklusiva salonger.

Kvällen före familjens shoppingtur hade de som sagt minglat på H&M-ägaren Karl-Johan Perssons exklusiva fest på Rosendals trädgård, där de umgicks bland miljardärer, toppchefer och kändisar under en magisk trädgårdsfest.

Lisa Elmqvist är förstås heller ingen slumpmässig butik för deras inköp.

Madeleine och Chris är kända livsnjutare och de spenderar stora summor varje år på exklusiva delikatesser som mör oxfilé, rysk kaviar och delikata humrar med champagnesås.

LÄS MER: Prins Daniels spritvanor avslöjade – så mycket dricker han

Madeleines och Chris lyxiga mys med barnen – se bilderna!
Med välfyllda påsar lämnar prinsessan Madeleine och Chris saluhallen för lördagsmys hemma på Hovstallet. Bild: Stoppa Pressarna

Sedan 1926 har saluhallens juvel, Lisa Elmqvist, varit sinnebilden av kvalitet och tradition.

Här möts det bästa från havet med förstklassig service – en kombination som gjort att generationer av stockholmare och celebriteter valt just denna adress för sina inköp.

För Madeleine och Chris blev det ett självklart stopp när de ville lyxa till sitt helgmys.

Och även om Madeleine och Chris såg lite trötta ut efter Perssons magnifika födelsedagsfest, gick det inte att ta miste på att småprinsessorna tyckte att shoppingturen på stan var ett riktigt äventyr.

Förbi ostrondiskar och hummerlådor log prinsessan Leonore stort – en ung prinsessa som redan verkar stortrivas med livet i Stockholm.

Vill ni se fler härliga bilder från prinsessan Madeleines mysiga lördag mitt i Stockholm – kolla in det här stora bildreportaget! 

LÄS MER: Nya beskedet om Silvias sjukdom – stora förändringen
LÄS MER: Så lyxigt bor Madeleine och Chris – allt om exklusiva våningen
LÄS MER: Oron för Sofias liv med Carl Philip – hålls isolerad i hemmet

[/caption]


Senaste nyheter

Mer om Kungafamiljen